Black Riders Ranch

Pozov 11
257 01 Postupice

Mapa

www.blackriders.info

blackriders@seznam.cz

Johana Spáčilová (roz. Moutelíková)
Tel.: 606 842 290

IČO: 71682422

Reg. č. hospodářství: 21107944

Platbu za naše služby můžete uskutečnit také dárkovými kupony CADHOC,
Unišek a Unišek +
při platbě šekem + 50,- Kč navíc
k uvedeným cenám 

Black Riders RanchKnabstrupský kůň - Barvy

U dobrého koně nehleď na barvu, říká staré přísloví. Ale u knabstrupů to platí jen částečně. Knabstrup není vždy skvrnitý, na druhou stranu ne každý skvrnitý kůň je knabstrup. Nezávisle na tom, jestli knabstrupové budou přežívat i v budoucnosti, vždy budou existovat lidé se slabostí pro skvrnité koně.

Několik amerických vědců se povrchově zabývalo genetikou appaloos, bohužel bez uspokojivých výsledků. Na druhou stranu když pracovali s barevnými kódy, které jsou v genech skvrnitých plemen holubů, získali genetický model, který mohl být použit také na knabstrupské koně. Tak daly chovatelské zkušenosti a statistiky, které z chovu vyplynuly, vzniknout základnímu zjednodušenému modelu pro přenos barevných kódů.

Představte si, že máte bílou deku, kterou zakryjete koně libovolné barvy. V této dece jsou kulaté díry, takže srst pod dekou je vidět jako barevné skvrny. Když je barevný kód slabý, deka je malá a zakrývá jen část koňského těla (částečně skvrnitý). Když je barevný kód silný, deka zakryje celého koně (zcela skvrnitý). Mimořádně silné barevné kódy způsobí, že se díry v dece scvrknou a výsledkem je kůň, který se narodí bílý.

Bíle narozený kůň není ani grošák ani albín, je to zkrátka skvrnitý kůň, který nemá buď vůbec žádné nebo jen velmi málo skvrn. V případě, že je barevný kód mimořádně slabý, na těle koně jsou pouze fragmenty naší bílé deky v podobě bílých skvrn (tzv. „snow flake), nebo není na koni po naší bílé dece ani stopy a zvíře je jednoduše hnědák, ryzák nebo vraník.

Knabstrup se vyskytuje dokonce v ještě více barevných variantách než jeho vzdálený bratranec appaloosa. Nejvyhledávanější je zcela skvrnitý leopard, nicméně žádní dva knabstrupové nejsou stejní, každý je jedinečný. Barevné kódy jsou předávány běžným způsobem a barva knabstrupa je dominantními nad všemi ostatními barvami.

Jestliže je tedy jednobarevná klisna (NN) nakryta knabstrupským hřebcem (KN) (nebo naopak): NN + KN = KN + NN + KN + NN nebo 50% jednobarevný a 50% zbarvení jako knabstrup.

Když je knabstrup (KN) nakryt knabstrupem (KN): KN + KN = KK + KN + KN + NN nebo 50% zbarvení jako knabstrup, 25% jednobarevný a 25% bíle narozený (KK).

Bíle narozený knabstrup (KK) nakrytý jakýmkoliv jednobarevným (NN): KK + NN = KN + KN + KN + KN nebo 100% zbarvení jako knabstrup.
 

Naši plemenní hřebci


Frederik de Bohemia
original knabstrupper

Připouštění hřebcem original knabstrupper


Marnix van de Wolfskuil
miniappaloosa

Připouštění hřebcem miniappaloosa Marnix van de Wolfskuil


Krycí pes


MultiJCH Anthony Royal Felicity
dalmatin

Anthony Royal Felicity krycí pes dalmatin
Kvalitní koně s atraktivním zbarvením


Krmiva Vítův mlýn

Krmiva a potřeby nejen pro koněTolman Services

Professional Equine Reproduction