Black Riders Ranch

Pozov 11
257 01 Postupice

Mapa

www.blackriders.info

blackriders@seznam.cz

Johana Spáčilová (roz. Moutelíková)
Tel.: 606 842 290

IČO: 71682422

Reg. č. hospodářství: 21107944
 

Black Riders RanchKnabstrupský kůň - Barvy

U dobrého koně nehleď na barvu, říká staré přísloví. Ale u knabstrupů to platí jen částečně. Knabstrup není vždy skvrnitý, na druhou stranu ne každý skvrnitý kůň je knabstrup. Nezávisle na tom, jestli knabstrupové budou přežívat i v budoucnosti, vždy budou existovat lidé se slabostí pro skvrnité koně.

Několik amerických vědců se povrchově zabývalo genetikou appaloos, bohužel bez uspokojivých výsledků. Na druhou stranu když pracovali s barevnými kódy, které jsou v genech skvrnitých plemen holubů, získali genetický model, který mohl být použit také na knabstrupské koně. Tak daly chovatelské zkušenosti a statistiky, které z chovu vyplynuly, vzniknout základnímu zjednodušenému modelu pro přenos barevných kódů.

Představte si, že máte bílou deku, kterou zakryjete koně libovolné barvy. V této dece jsou kulaté díry, takže srst pod dekou je vidět jako barevné skvrny. Když je barevný kód slabý, deka je malá a zakrývá jen část koňského těla (částečně skvrnitý). Když je barevný kód silný, deka zakryje celého koně (zcela skvrnitý). Mimořádně silné barevné kódy způsobí, že se díry v dece scvrknou a výsledkem je kůň, který se narodí bílý.

Bíle narozený kůň není ani grošák ani albín, je to zkrátka skvrnitý kůň, který nemá buď vůbec žádné nebo jen velmi málo skvrn. V případě, že je barevný kód mimořádně slabý, na těle koně jsou pouze fragmenty naší bílé deky v podobě bílých skvrn (tzv. „snow flake), nebo není na koni po naší bílé dece ani stopy a zvíře je jednoduše hnědák, ryzák nebo vraník.

Knabstrup se vyskytuje dokonce v ještě více barevných variantách než jeho vzdálený bratranec appaloosa. Nejvyhledávanější je zcela skvrnitý leopard, nicméně žádní dva knabstrupové nejsou stejní, každý je jedinečný. Barevné kódy jsou předávány běžným způsobem a barva knabstrupa je dominantními nad všemi ostatními barvami.

Jestliže je tedy jednobarevná klisna (NN) nakryta knabstrupským hřebcem (KN) (nebo naopak): NN + KN = KN + NN + KN + NN nebo 50% jednobarevný a 50% zbarvení jako knabstrup.

Když je knabstrup (KN) nakryt knabstrupem (KN): KN + KN = KK + KN + KN + NN nebo 50% zbarvení jako knabstrup, 25% jednobarevný a 25% bíle narozený (KK).

Bíle narozený knabstrup (KK) nakrytý jakýmkoliv jednobarevným (NN): KK + NN = KN + KN + KN + KN nebo 100% zbarvení jako knabstrup.
 

Naši plemenní hřebci


Frederik de Bohemia
original knabstrupper

Připouštění hřebcem original knabstrupper


Nikolas de Bohemia
original knabstrupper

Připouštění hřebcem original knabstrupper Nikolas de Bohemia

Facebook našich hřebců